Kenadee Semenik
USTA National Level 2 at Darling Tennis CenterStart Date: 2/8/2020  End Date: 2/10/2020
Girls' 18 Singles (Draw Line - 16)
32Lauren Stein d. Kenadee Semenik7-6(0); 6-3
 Consolation:
R2(6) Mirabelle Brettkelly d. Kenadee Semenik6-2; 6-4
R1Kenadee Semenik d. Josette Huang6-0; 6-0
Girls' 18 Doubles (Draw Line - 11)
16(3) Brettkelly/Koenig d. Games/Semenik8-4
USTA Intermountain Level 4 Winter MastersStart Date: 1/17/2020  End Date: 1/21/2020
Girls' 18 Singles (Draw Line - 25)
F(4) Valerie Negin d. (6) Kenadee Semenik6-1; 7-5
SF(6) Kenadee Semenik d. (1) Madison Smith7-5; 6-2
Q(6) Kenadee Semenik d. (3) Mira Filiberti4-6; 6-2; 6-1
16(6) Kenadee Semenik d. Gina Dudley6-1; 2-0
32(6) Kenadee Semenik d. Julia Rydel6-0; 6-0
Girls' 18 Doubles (Draw Line - 20)
SF(2) Manwiller/McCarty d. Semenik/Turley9-8
QSemenik/Turley d. (4) Ladaga/Quintana9-8
16Semenik/Turley d. Kallio/White8-0
USTA National Winter ChampionshipsStart Date: 12/28/2019  End Date: 1/3/2020
Girls' 18 Singles (Draw Line - 118)
128Nadejda Maslova d. Kenadee Semenik7-5; 6-2
 Consolation:
R1Emma Wilkins d. Kenadee Semenik6-2; 6-2
Girls' 18 Doubles (Draw Line - 45)
64Rojas/hernandez d. Hammond/Semenik4-2; 4-2
USTA National Indoor ChampionshipsStart Date: 11/29/2019  End Date: 12/2/2019
Girls' 16 Singles (Draw Line - 35)
64(9) Kaila Barksdale d. Kenadee Semenik6-0; 6-1
 Consolation:
R1Ireland Simme d. Kenadee Semenik6-0; 6-3
Girls' 16 Doubles (Draw Line - 26)
16(8) Pate/TANKIMOVICH d. Semenik/richardson8-2
32Semenik/richardson d. Malik/Shanker8-4
USTA Intermountain Level 3 Closed Fall ChampionshipsStart Date: 11/8/2019  End Date: 11/12/2019
Girls' 18 Singles (Draw Line - 38)
32(7) Lela Daszuta d. Kenadee Semenik6-3; 6-1
 Consolation:
CFValerie Negin d. Kenadee Semenik6-2; 6-2
CSKenadee Semenik d. Dilafzo Abdullaeva6-1; 6-3
CQKenadee Semenik d. Gina Dudley6-3; 6-3
R3Kenadee Semenik d. Sunny Taylor6-0; 6-0
3QKenadee Semenik d. Erica Mock6-0; 6-2
Girls' 18 Doubles (Draw Line - 24)
F(1) Desiatnikov/Kovick d. (3) Hofflander/Semenik8-5
SF(3) Hofflander/Semenik d. Ladaga/Quintana8-3
Q(3) Hofflander/Semenik d. Moore/Smith9-7
16(3) Hofflander/Semenik d. Dudley/Maimer8-2
UMC Children's Hospital Vegas Strong District Cup (Level 5)Start Date: 10/31/2019  End Date: 11/3/2019
Girls' 18 Singles (Draw Line - 1)
QMira Filiberti d. (1) Kenadee Semenik7-6; 6-2
 Consolation:
CF(1) Kenadee Semenik d. (2) Blythe Buntrock6-2; 7-6
CS(1) Kenadee Semenik d. Isabelle Hanon
CQ(1) Kenadee Semenik d. Erica Mock
Girls' 18 Doubles (Draw Line - 1)
FFiliberti/Lemcke d. (1) Osborn/Semenik
SF(1) Osborn/Semenik d. Furin/Sugai8-5
USTA National Level 2 TournamentStart Date: 10/12/2019  End Date: 10/14/2019
Girls' 18 Singles (Draw Line - 28)
32Isabella Flodin d. (8) Kenadee Semenik6-2; 6-0
 Consolation:
R1Brooke Covington d. (8) Kenadee Semenik7-5; 6-4
Girls' 18 Doubles (Draw Line - 13)
16Apte/Flodin d. Semenik/Wernli
USTA Intermountain Level 4 Labor Day MastersStart Date: 8/30/2019  End Date: 9/3/2019
Girls' 18 Singles (Draw Line - 25)
SF(1) Abigail Desiatnikov d. (7) Kenadee Semenik6-3; 6-1
Q(7) Kenadee Semenik d. (3) Madison Smith6-2; 6-1
16(7) Kenadee Semenik d. Bitsy Tullis3-6; 6-0; 6-2
32(7) Kenadee Semenik d. Dilafzo Abdullaeva6-2; 6-2
 Consolation:
PL(4) Naya Tillitt d. (7) Kenadee Semenik6-0; 6-4
Girls' 18 Doubles (Draw Line - 32)
F(3) Hofflander/Sypert d. (2) Dunyon/Semenik8-4
SF(2) Dunyon/Semenik d. (4) Moore/Tillitt8-6
Q(2) Dunyon/Semenik d. Buntrock/Damron8-4
16(2) Dunyon/Semenik d. Dabo/Smith8-1
USTA Billie Jean King Girls' 18 and Girls' 16 National ChampionshipsStart Date: 8/3/2019  End Date: 8/11/2019
Girls' 16 Singles (Draw Line - 149)
256Isabel Pacheco d. Kenadee Semenik7-6(2); 6-4
 Consolation:
R2(17) Caroline Wernli d. Kenadee Semenik7-6; 5-7; 1-0(5)
Girls' 16 Doubles (Draw Line - 46)
128(17) Heuser/Ho d. Mullen/Semenik6-0; 6-2
USTA Girls' 16 National Clay Court ChampionshipsStart Date: 7/14/2019  End Date: 7/21/2019
Girls' 16 Singles (Draw Line - 110)
256(33) Addison Ahlstrom d. Kenadee Semenik6-0; 6-3
 Consolation:
R1Katherine Wurster d. Kenadee Semenik6-4; 7-5
USTA National Level 2 TournamentStart Date: 6/29/2019  End Date: 7/2/2019
Girls' 18 Singles (Draw Line - 31)
64Kate Miley d. Kenadee Semenik6-2; 1-6; 1-0
 Consolation:
CSAlexandria von Tersch Pohrer d. Kenadee Semenik7-5; 6-2
CQKenadee Semenik d. Eva Kresovic6-1; 6-2
R3Kenadee Semenik d. Alexandra Savu7-6; 6-4
3QKenadee Semenik d. Dania Deaifi6-3; 6-1
R2Kenadee Semenik d. Annabelle Treadwell6-1
R1Kenadee Semenik d. Grace Chadick6-4; 2-6; 1-0
Girls' 18 Doubles (Draw Line - 29)
16(2) Savu/Zipoli d. MIKKELSON/Semenik8-1
32MIKKELSON/Semenik d. Caskey/Kannan8-5
USTA National Level 2Start Date: 5/18/2019  End Date: 5/21/2019
Girls' 18 Singles (Draw Line - 22)
64(9) Misa Malkin d. Kenadee Semenik6-0; 6-2
 Consolation:
3QAvantika Willy d. Kenadee Semenik6-3; 6-2
R2Kenadee Semenik d. Aanya Goel
R1Kenadee Semenik d. Alysha Damron6-0; 6-2
Girls' 18 Doubles (Draw Line - 18)
16(7) Graham/Zipoli d. Kovick/Semenik7-5
32Kovick/Semenik d. Fisch/Robbins7-6(4)
Niru's Tennis Academy Junior UTR ChampionshipsStart Date: 5/11/2019  End Date: 5/12/2019
Girls' UTR - Flight 01 - Doubles - GHS (Draw Line - 4)
FRavilla/Semenik d. Lardner/Zhang8-4
Girls' UTR - Flight 01 - Singles - GHS (Draw Line - 4)
R3Kenadee Semenik d. Anna Lardner6-0; 6-1
R2Kenadee Semenik d. Tricia Zhang7-5; 6-3
R1Shreya Ravilla d. Kenadee Semenik6-1; 6-4
USTA National Level 3: Darling Memorial Spring NationalStart Date: 4/20/2019  End Date: 4/22/2019
Girls' 18 Singles (Draw Line - 2)
32(1) Karina Miller d. Kenadee Semenik6-3; 6-2
 Consolation:
R1Makenna Thiel d. Kenadee Semenik
Girls' 18 Doubles (Draw Line - 5)
QKrueger/Remis d. (4) Friedrich/Semenik
16(4) Friedrich/Semenik d. Saltzen/Wolf8-6
USTA Intermountain Level 4 Spring MastersStart Date: 4/5/2019  End Date: 4/9/2019
Girls' 18 Singles (Draw Line - 9)
F(6) Kenadee Semenik d. Emmie Moore6-2; 6-4
SF(6) Kenadee Semenik d. (7) Valerie Negin6-2; 6-3
Q(6) Kenadee Semenik d. (1) Kendall Kovick6-3; 6-4
16(6) Kenadee Semenik d. Erin Wilson2-6; 6-0; 6-1
32(6) Kenadee Semenik d. Nicole Ahn6-0; 6-1
Girls' 18 Doubles (Draw Line - 32)
F(2) Dunyon/Semenik d. (1) Boch-Collins/Sypert8-5
SF(2) Dunyon/Semenik d. (3) Moore-Thomson/RHA8-4
Q(2) Dunyon/Semenik d. Kovick/Tullis8-5
16(2) Dunyon/Semenik d. Dobrijevic/Kuntzelman8-0
Round Legend
F  =  Finals
PL  =  Playoff
SF  =  Semifinals
QF  =  Quarterfinals
16  =  Round of 16
32  =  Round of 32
64  =  Round of 64
128  =  Round of 128
256  =  Round of 256
RR  =  Round Robin
QQ  =  Quarterfinal Qualifier
R5  =  Round 5
5Q  =  Round 5 Qualifier
R4  =  Round 4
4Q  =  Round 4 Qualifier
R3  =  Round 3
3Q  =  Round 3 Qualifier
R2  =  Round 2
R1  =  Round 1