Jack Anthrop
Plantation ITFStart Date: 5/11/2019  End Date: 5/18/2019
Boys' 18 Singles (Draw Line - 32)
16(12) John Bernard d. (6) Jack Anthrop7-5; 6-2
32(6) Jack Anthrop d. Gustavo Schwebel6-1; 6-1
64(6) Jack Anthrop d. Anton Semenov6-2; 6-1
Boys' 18 Doubles (Draw Line - 32)
SFKrug/Kuzuhara d. (2) Anthrop/Claverie6-0; 7-5
Q(2) Anthrop/Claverie d. (5) Hotard/Ross4-2; 5-4(2)
16(2) Anthrop/Claverie d. Duan/Lowen6-3; 6-0
32(2) Anthrop/Claverie d. Brachman/Casabon6-1; 7-5
Delray Beach ITFStart Date: 4/27/2019  End Date: 5/4/2019
Boys' 18 Singles (Draw Line - 40)
64CREDIT CHAIYARIN d. (11) Jack Anthrop0-6; 6-2; 6-2
Boys' 18 Doubles (Draw Line - 25)
16Krug/Kuzuhara d. (5) Anthrop/Bernard6-4; 4-6; 1-0(9)
32(5) Anthrop/Bernard d. Johnson/Mishiro6-2; 7-6(6)
USTA National Level 2 Tournament at Crandon ParkStart Date: 2/16/2019  End Date: 2/18/2019
Boys' 18 Singles (Draw Line - 15)
QMicah Braswell d. Jack Anthrop6-3; 7-5
16Jack Anthrop d. Daniel Labrador4-0
32Jack Anthrop d. Redd Owen6-4; 6-3
 Consolation:
PL-SJack Anthrop d. Brandon McKinney
PL-FJack Anthrop d. Ben Shelton7-6; 6-0
Boys' 18 Doubles (Draw Line - 8)
16Hohmann/Zapp d. Anthrop/Braswell8-5
USTA National Winter ChampionshipsStart Date: 12/29/2018  End Date: 1/4/2019
Boys' 16 Singles (Draw Line - 1)
Q(5) Luke Casper d. (1) Jack Anthrop6-3; 6-4
16(1) Jack Anthrop d. Boyeni Keenan6-1; 6-3
32(1) Jack Anthrop d. Tristan Sarap6-4; 6-2
64(1) Jack Anthrop d. SUNDEEP CHAKLADAR6-2; 6-1
128(1) Jack Anthrop d. Avery Zavala6-2; 6-1
 Consolation:
CQ(8) Dillon Blake d. (1) Jack Anthrop
Boys' 16 Doubles (Draw Line - 13)
16(7) Aduru/Zavala d. (9) Anthrop/Roddick
32(9) Anthrop/Roddick d. Dean/Neal1-6; 6-4; 10-8
64(9) Anthrop/Roddick d. Portnoy/Schmelka6-3; 6-1
Eddie Herr International 2018Start Date: 11/21/2018  End Date: 12/2/2018
Boys' 16 Doubles (Draw Line - 32)
F(6) Hashimoto/Kittay d. (2) Anthrop/Fardanesh3-6; 7-6(2); 10-8
SF(2) Anthrop/Fardanesh d. Duan/Haoyuan3-6; 6-3; 10-5
Q(2) Anthrop/Fardanesh d. (8) Bickersteth/Postin7-5; 6-0
16(2) Anthrop/Fardanesh d. Bezborodov/Q Jankulovski4-6; 7-5; 10-5
32(2) Anthrop/Fardanesh d. St-Hilaire/Tudorica6-2; 4-6; 10-5
Boys' 16 Singles Main (Draw Line - 17)
QHuang Haoyuan d. (3) Jack Anthrop6-4; 6-4
16(3) Jack Anthrop d. (15) Peter Murphy6-0; 6-0
32(3) Jack Anthrop d. Jaden Q Weekes6-1; 6-0
64(3) Jack Anthrop d. Noah Gampel6-0; 7-6(6)
South Carolina ITFStart Date: 10/27/2018  End Date: 11/4/2018
Boys' 18 Singles (Draw Line - 41)
F(16) Jack Anthrop d. (8) Spencer Whitaker7-5; 6-0
SF(16) Jack Anthrop d. (7) Keshav Chopra7-5; 7-5
Q(16) Jack Anthrop d. (9) Jackson Ross6-3; 6-1
16(16) Jack Anthrop d. Niraj Komatineni6-1; 7-6(8)
32(16) Jack Anthrop d. JJ Tracy7-6(4; 6-3
64(16) Jack Anthrop d. Coy Simon6-3; 6-4
Boys' 18 Doubles (Draw Line - 17)
Q(4) McLeod/SALAZAR d. (8) Anthrop/Miller6-2; 6-3
16(8) Anthrop/Miller d. Giddens/Tracy6-1; 6-7(3); 1-0(3)
32(8) Anthrop/Miller d. Komatineni/Ross6-3; 6-3
Pan American Championships ITFStart Date: 10/6/2018  End Date: 10/14/2018
Boys' 18 Singles (Draw Line - 23)
64(16) Alexander Bernard d. Jack Anthrop6-3; 6-1
Austin ITFStart Date: 9/22/2018  End Date: 9/30/2018
Boys' 18 Singles (Draw Line - 40)
FWesley Barnett d. (9) Jack Anthrop6-3; 3-6; 6-2
SF(9) Jack Anthrop d. (5) Leighton Allen2-6; 6-3; 6-2
Q(9) Jack Anthrop d. (4) Jackson Ross7-5; 6-0
16(9) Jack Anthrop d. Welsh Hotard6-2; 6-2
32(9) Jack Anthrop d. John Lasanajak6-0; 6-1
64(9) Jack Anthrop d. Benjamin Zhou6-1; 6-1
Boys' 18 Doubles (Draw Line - 9)
F(6) Allen/Barnett d. (4) Anthrop/Fardanesh6-4; 7-6(2)
SF(4) Anthrop/Fardanesh d. Lasanajak/Lilov6-3; 6-1
Q(4) Anthrop/Fardanesh d. Foster/Keene6-7(3); 6-3; 10-6
16(4) Anthrop/Fardanesh d. Jakovljevic/Shugar
USTA Florida Level 3 "Bobby Curtis" Junior Sectional Doubles Championships BG 12s - 18sStart Date: 9/15/2018  End Date: 9/18/2018
Boys' 16 Doubles (Draw Line - 1)
F(1) Anthrop/Zipay d. (5) Morgan/Olomu6-0; 7-6(4)
SF(1) Anthrop/Zipay d. (7) Friedland/Mroz6-2; 6-1
Q(1) Anthrop/Zipay d. Radulescu/timokhine6-1; 6-0
16(1) Anthrop/Zipay d. Arnel/Bobo6-1; 6-1
32(1) Anthrop/Zipay d. AGUILERA/Riveros6-0; 6-0
Prince George's County International Hard Court ChampionshipsStart Date: 8/18/2018  End Date: 8/26/2018
Boys' 18 Singles (Draw Line - 2)
64(1) Nicolas Mejia d. Jack Anthrop7-6(1); 6-0
USTA Boys' 18 and Boys' 16 National ChampionshipsStart Date: 8/3/2018  End Date: 8/12/2018
Boys' 16 Singles (Draw Line - 200)
16(7) Ryan Fishback d. (19) Jack Anthrop6-1; 6-4
32(19) Jack Anthrop d. (11) Hunter Heck5-7; 6-4; 6-2
64(19) Jack Anthrop d. Carter Crookston6-3; 7-6(5)
128(19) Jack Anthrop d. Nicholas Nguyen6-3; 6-0
 Consolation:
CS(10) Spencer Brachman d. (19) Jack Anthrop6-1; 6-4
CQ(19) Jack Anthrop d. (13) Andrew Dale
QQ(19) Jack Anthrop d. (2) Maxwell McKennon6-7(4); 7-6(1); 1-0(4)
R5(19) Jack Anthrop d. (24) Joshua Raab6-3; 6-4
Boys' 16 Doubles (Draw Line - 92)
QShelton/Snyder d. (29) Anthrop/roddick6-4; 3-6; 1-0(1)
16(29) Anthrop/roddick d. Paulsell/Thompson7-5; 6-2
32(29) Anthrop/roddick d. (4) Damm/Mayo6-0; 7-6(6)
64(29) Anthrop/roddick d. Kittay/Suarez
128(29) Anthrop/roddick d. Chepuri/Swenson6-1; 6-3
USTA Boys' 18 & 16 National Clay Court Championships hosted by the City of Delray BeachStart Date: 7/15/2018  End Date: 7/22/2018
Boys' 16 Singles (Draw Line - 33)
32(17) cash hanzlik d. (6) Jack Anthrop6-7; 7-6; 7-6
64(6) Jack Anthrop d. (33) Quinn Vandecasteele6-2; 6-1
128(6) Jack Anthrop d. Ashe Ray6-4; 6-4
 Consolation:
5QJames Delgado d. (6) Jack Anthrop7-5; 6-4
R4(6) Jack Anthrop d. Grant Durham6-2; 6-1
Boys' 16 Doubles (Draw Line - 61)
32(10) Iermolov/Robb-Wilcox d. (17) Anthrop/Labrador
64(17) Anthrop/Labrador d. Truwit/Truwit6-4; 6-1
USTA Florida Level 3 Doubles Spring Challenge at the National CampusStart Date: 5/26/2018  End Date: 5/28/2018
Boys' 16 Doubles (Draw Line - 1)
F(1) Anthrop/Van Cotthem d. (4) Diaz/Tavares6-2; 6-4
SF(1) Anthrop/Van Cotthem d. (3) Morgan/Russo6-4; 6-4
Q(1) Anthrop/Van Cotthem d. Koussev/timokhine6-0; 6-0
16(1) Anthrop/Van Cotthem d. Danielson/Lee6-0; 6-0
USTA May National Level 2Start Date: 5/19/2018  End Date: 5/22/2018
Boys' 16 Singles (Draw Line - 1)
F(1) Jack Anthrop d. (4) Trinity Grear7-5; 4-6; 6-2
SF(1) Jack Anthrop d. (3) Dillon Blake6-2; 7-6(4))
Q(1) Jack Anthrop d. (12) Gabrielius Guzauskas6-1; 6-4
16(1) Jack Anthrop d. (16) Kyle Kang5-3; 4-1
32(1) Jack Anthrop d. Langston Williams6-1; 6-1
64(1) Jack Anthrop d. alexey timokhine6-1; 6-0
Boys' 16 Doubles (Draw Line - 24)
F(5) Bickersteth/Gordon d. (4) Anthrop/Vakili6-3
SF(4) Anthrop/Vakili d. (2) Blake/Grear
Q(4) Anthrop/Vakili d. Williams/timokhine6-2
16(4) Anthrop/Vakili d. Audeh/Nguyen
32(4) Anthrop/Vakili d. KUMAR/Sinha6-2
Round Legend
F  =  Finals
PL  =  Playoff
SF  =  Semifinals
QF  =  Quarterfinals
16  =  Round of 16
32  =  Round of 32
64  =  Round of 64
128  =  Round of 128
256  =  Round of 256
RR  =  Round Robin
QQ  =  Quarterfinal Qualifier
R5  =  Round 5
5Q  =  Round 5 Qualifier
R4  =  Round 4
4Q  =  Round 4 Qualifier
R3  =  Round 3
3Q  =  Round 3 Qualifier
R2  =  Round 2
R1  =  Round 1