Emmanuel Alex
USTA National Level 2 TournamentStart Date: 2/8/2020  End Date: 2/10/2020
Boys' 14 Singles (Draw Line - 22)
32Franklin Liu d. Emmanuel Alex6-3; 6-1
 Consolation:
R1Kenneth Chan d. Emmanuel Alex7-5; 6-4
Boys' 14 Doubles (Draw Line - 16)
PL(2) Alex/Chinlund d. Li/Wang
SF(4) Antonescu/Katpelly d. (2) Alex/Chinlund8-7(1)
Q(2) Alex/Chinlund d. CALVELO/Shioi8-6
Life Time Lakeville Boys & Girls 16's Winter Championships - (Level 3)Start Date: 1/17/2020  End Date: 1/20/2020
Boys' 16 Singles (Draw Line - 21)
16(4) Zachary Leslie d. Emmanuel Alex6-4; 6-0
32Emmanuel Alex d. Matias Maule6-1; 6-2
 Consolation:
CFCollin Beduhn d. Emmanuel Alex6-4; 6-2
CSEmmanuel Alex d. Nolan Ranger6-1; 6-2
CQEmmanuel Alex d. Rocky McKenzie4-6; 6-2; 1-0(2)
R2Emmanuel Alex d. Preston Perrill6-0; 6-4
Boys' 16 Doubles (Draw Line - 11)
QBhagra/Ranger d. Alex/Hong6-1
16Alex/Hong d. (4) Maule/fullerton7-6(3)
Eden Prairie Life Time Athletic Boys & Girls 14's Winter Championships - (Level 3)Start Date: 1/10/2020  End Date: 1/13/2020
Boys' 14 Singles (Draw Line - 24)
SF(2) Nolan Ranger d. (3) Emmanuel Alex6-1; 6-2
Q(3) Emmanuel Alex d. (7) Kaushik Bukkuri6-3; 6-7(6); 1-0(7)
16(3) Emmanuel Alex d. Rocky McKenzie6-1; 6-3
32(3) Emmanuel Alex d. Jared Pitcher6-1; 6-0
 Consolation:
PL(3) Emmanuel Alex d. (4) Will Lieberman6-3; 6-3
Boys' 14 Doubles (Draw Line - 16)
F(2) Adesoro/Alex d. (1) Exsted/Ranger6-2
SF(2) Adesoro/Alex d. (3) Chen/Lieberman6-0
Q(2) Adesoro/Alex d. Fleming/Martini6-1
USTA Northern B/G 16's - Eau Claire - (Level 4)Start Date: 12/14/2019  End Date: 12/15/2019
Boys' 16 Singles (Draw Line - 17)
Q(3) matthew fullerton d. Emmanuel Alex6-1; 6-1
16Emmanuel Alex d. Ojas Bhagra7-5; 6-3
32Emmanuel Alex d. Bogdan Vizoli6-0; 6-1
 Consolation:
PL-SSam Skanse d. Emmanuel Alex
Boys' 16 Doubles (Draw Line - 3)
FAlex/Hong d. Adesoro/Crowell6-4
SFAlex/Hong d. Tang/Vizoli
QAlex/Hong d. (1) Jansson/fullerton6-4
USTA Boys 14 National Indoor ChampionshipsStart Date: 11/29/2019  End Date: 12/2/2019
Boys' 14 Singles (Draw Line - 27)
64Steve Nguyen d. Emmanuel Alex6-4; 6-3
 Consolation:
R1Humza Noor d. Emmanuel Alex4-6; 6-2; 1-0
Boys' 14 Doubles (Draw Line - 7)
32Mercer/Pak d. Alex/Chinlund8-4
RAC Boys & Girls 16's Championships - Rochester - (Level 4)Start Date: 11/8/2019  End Date: 11/10/2019
Boys' 16 Singles (Draw Line - 17)
Q(4) matthew fullerton d. Emmanuel Alex6-4; 6-0
16Emmanuel Alex d. (5) Ashton Adesoro6-2; 6-1
32Emmanuel Alex d. Henry Kruse6-0; 6-2
 Consolation:
PL-SEmmanuel Alex d. Marjan Veldic6-2; 6-0
PL-FEmmanuel Alex d. Nolan Ranger6-3; 6-0
Boys' 16 Doubles (Draw Line - 5)
QBusch/Veldic d. Alex/Ranger6-4
27th Annual Menards Halloween OpenStart Date: 10/25/2019  End Date: 10/27/2019
Men's Open Singles (Draw Line - 19)
SFOskar Jansson d. Emmanuel Alex6-2; 6-2
QEmmanuel Alex d. (7) Grant Mauthe6-2; 6-1
16Emmanuel Alex d. Luke Bailey
32Emmanuel Alex d. (3) Demetri Bush6-4; 6-2
USTA National Level 2 TournamentStart Date: 10/12/2019  End Date: 10/14/2019
Boys' 14 Singles (Draw Line - 27)
32(5) Yuki Asako d. Emmanuel Alex6-4; 6-2
 Consolation:
R2rishi verma d. Emmanuel Alex6-2; 6-2
R1Emmanuel Alex d. Jai Dutta7-5; 7-5
Boys' 14 Doubles (Draw Line - 3)
Q(1) Chunduru/Chunduru d. Alex/Peus8-6
16Alex/Peus d. Cockrell/Flanagan8-4
USTA National Level 2Start Date: 6/29/2019  End Date: 7/1/2019
Boys' 14 Singles (Draw Line - 23)
32(3) Alexander Frantzis d. Emmanuel Alex6-2; 7-6
 Consolation:
R1Heath Waters d. Emmanuel Alex6-3; 3-6; 10-6
Boys' 14 Doubles (Draw Line - 12)
PLKreynes/Lee d. (3) Alex/Budziwojski8-5
SF(2) Arora/Sun d. (3) Alex/Budziwojski8-4
Q(3) Alex/Budziwojski d. Antonescu/Hussain8-0
16(3) Alex/Budziwojski d. Burnett/Miller8-1
USTA Northern B/G 14's & 18's Junior Section Championships - Baseline TC - (Level 3)Start Date: 6/21/2019  End Date: 6/24/2019
Boys' 14 Singles (Draw Line - 64)
SF(4) Hank Trondson d. (2) Emmanuel Alex6-4; 6-1
Q(2) Emmanuel Alex d. (6) Will Lieberman6-1; 6-0
16(2) Emmanuel Alex d. Wyatt Crowell7-6(4); 6-2
32(2) Emmanuel Alex d. Anirudh VADREVU6-1; 6-1
 Consolation:
PL(2) Emmanuel Alex d. (5) Nolan Ranger6-1; 6-3
Boys' 14 Doubles (Draw Line - 32)
F(2) Alex/Trondson d. (3) Beduhn/Ranger6-3
SF(2) Alex/Trondson d. (4) Chen/Lieberman6-2
Q(2) Alex/Trondson d. Notkin/Thotakura6-0
16(2) Alex/Trondson d. Maciosek/Wisniewski6-0
USTA Northern B/G 12's &16's Jr. Section Championships - Sioux Falls - (Level 3)Start Date: 6/14/2019  End Date: 6/17/2019
Boys' 16 Singles (Draw Line - 19)
SF(1) Sujit Chepuri d. Emmanuel Alex6-2; 6-1
QEmmanuel Alex d. (8) Tharun Inturi6-7(0); 6-3; 11-9
16Emmanuel Alex d. Nolan Ranger7-5; 6-4
32Emmanuel Alex d. (4) Luke Westholder1-6; 6-2; 10-5
 Consolation:
PLLuke Fridinger d. Emmanuel Alex6-2; 6-3
Boys' 16 Doubles (Draw Line - 6)
16(4) Eddins/Fridinger d. Alex/Ranger6-2
USTA National Level 2 TouranmentStart Date: 5/18/2019  End Date: 5/20/2019
Boys' 14 Singles (Draw Line - 4)
32Tommy Czaplinski d. Emmanuel Alex6-4; 6-4
 Consolation:
R1Piotr Andrzejewski d. Emmanuel Alex6-2; 6-0
Boys' 14 Doubles (Draw Line - 10)
16Czaplinski/Pries d. Alex/Trondson8-3
Round Legend
F  =  Finals
PL  =  Playoff
SF  =  Semifinals
QF  =  Quarterfinals
16  =  Round of 16
32  =  Round of 32
64  =  Round of 64
128  =  Round of 128
256  =  Round of 256
RR  =  Round Robin
QQ  =  Quarterfinal Qualifier
R5  =  Round 5
5Q  =  Round 5 Qualifier
R4  =  Round 4
4Q  =  Round 4 Qualifier
R3  =  Round 3
3Q  =  Round 3 Qualifier
R2  =  Round 2
R1  =  Round 1