Ajer Sher
L5 Park Avenue Eastern February Championships (LI)Start Date: 2/14/2020  End Date: 2/16/2020
Boys' 16 Singles (Draw Line - 7)
QBenjamin Grushkovskiy d. Ajer Sher2-4
16Ajer Sher d. (5) Alejandro Perez6-2; 6-2
32Ajer Sher d. Jackson Petroske
L6 Sportime Syosset January ChallengerStart Date: 1/31/2020  End Date: 2/2/2020
Boys' 16 Singles (Draw Line - 12)
SF(2) Julian Joaquin Vasquez d. (3) Ajer Sher
Q(3) Ajer Sher d. RONEN BORKAR6-1; 6-1
16(3) Ajer Sher d. Arthur Wang6-0; 6-0
L6 Sportime RI January 2020 ChallengerStart Date: 1/24/2020  End Date: 2/2/2020
Boys' 16 Singles (Draw Line - 12)
FAjer Sher d. Neel Krishnaswamy
SFAjer Sher d. Noah Roussel6-0; 6-0
QAjer Sher d. Eli Palagatshev6-0; 6-0
16Ajer Sher d. (4) Matthew Strogach6-3; 6-2
32Ajer Sher d. Aditya Mehra6-0; 6-0
L6 Bethpage Park Winter ChallengerStart Date: 1/10/2020  End Date: 1/12/2020
Boys' 16 Singles (Draw Line - 7)
SF(1) Joshua Kaplan d. Ajer Sher6-4; 6-2
QAjer Sher d. Christian Pak6-0; 6-1
16Ajer Sher d. James Sacco6-0; 6-0
USTA National Winter ChampionshipsStart Date: 12/28/2019  End Date: 1/3/2020
Boys' 14 Singles (Draw Line - 0)
64Sanjeev Chundu d. Ajer Sher6-0; 6-3
128Ajer Sher d. (17) Alexander Frantzis6-3; 7-6(3)
2-N(16) Noah McDonald d. Ajer Sher3-6; 6-3; 1-0(5)
1-NAjer Sher d. Andre Ajed6-2; 6-4
Boys' 14 Doubles (Draw Line - 22)
64(9) Andrzejewski/Kong d. Reznik/Sher6-1; 3-6; 1-0(9)
58th Junior Orange Bowl International ChampionshipStart Date: 12/14/2019  End Date: 12/23/2019
Boys' 14 Qualifying (Draw Line - 148)
256Paolo Rodriguez d. Ajer Sher
EASTERN Sweet 16 at Bogota Racquet ClubStart Date: 11/15/2019  End Date: 11/17/2019
Boys' 14 Singles (Draw Line - 8)
Q(4) Hudson Chris d. Ajer Sher3-0
16Ajer Sher d. Jordan Reznik6-4; 6-1
S-NGiuseppe Cerasuolo d. Ajer Sher
F-NWSantiago Salazar Garza d. Ajer Sher
Boys' 14 Doubles (Draw Line - 5)
FReznik/Sher d. (1) DuVally/Markowitz9-7
SFReznik/Sher d. (2) Gershfeld/Zauber8-2
QReznik/Sher d. Huang/Salazar Garza8-5
USTA National Level 2 TournamentStart Date: 6/29/2019  End Date: 7/1/2019
Boys' 14 Singles (Draw Line - 16)
32Owen DeMuth d. Ajer Sher3-6; 6-3; 11-9
 Consolation:
R1(8) Tommy Czaplinski d. Ajer Sher6-3; 6-0
Boys' 14 Doubles (Draw Line - 3)
Q(1) Galligan/Radke d. Giurgiu/Sher8-3
16Giurgiu/Sher d. Czaplinski/McHugh8-3
L5 Clay Court Championships (formerly L1)Start Date: 6/21/2019  End Date: 6/23/2019
Boys' 16 Singles (Draw Line - 7)
Q(1) Ari Cotoulas d. Ajer Sher6-4; 6-2
16Ajer Sher d. Eli Greenberg
Eastern Super Six Section Championships at The Pingry School (National L3)Start Date: 5/24/2019  End Date: 5/27/2019
Boys' 14 Singles (Draw Line - 44)
16(4) Daniel Kong d. (10) Ajer Sher6-3; 6-1
32(10) Ajer Sher d. Matthew Miller6-2; 6-1
 Consolation:
R3(8) Cal Wider d. (10) Ajer Sher
L1* Tennis at Throgs Neck ChampionshipsStart Date: 4/12/2019  End Date: 4/14/2019
Boys' 16 Singles (Draw Line - 41)
16(3) Nicholas Steiglehner d. Ajer Sher6-2; 6-1
32Ajer Sher d. (13) Matthew Shulkin4-6; 7-5(10-2)
64Ajer Sher d. Kazuma Togawa6-0; 6-3
L1B Bethpage Park Springtime ChallengerStart Date: 4/5/2019  End Date: 4/7/2019
Boys' 16 Singles (Draw Line - 8)
F(1) Aidan O'Connor d. (2) Ajer Sher7-5; 7-5
SF(2) Ajer Sher d. daniel galvin gusmano6-0; 6-0
USTA National Level 3 Tournament: Amelia ClassicStart Date: 3/23/2019  End Date: 3/25/2019
Boys' 14 Singles (Draw Line - 26)
Q(2) Justin Lyons d. Ajer Sher6-2; 6-0
16Ajer Sher d. (6) Kenneth Chan6-3; 6-3
32Ajer Sher d. Alexander Giurgiu6-4; 6-1
 Consolation:
PL-SSantiago Padilla Cote d. Ajer Sher6-4; 2-6; 10-4
Eastern Empire Cup National Doubles at RWTTC (National L4)Start Date: 3/15/2019  End Date: 3/17/2019
Boys' 16 Doubles (Draw Line - 52)
32Butera/Liew d. Bursztyn/Sher6-3; 6-3
 Consolation:
R3Marino/McDonald d. Bursztyn/Sher8-4
L1 GHRC March ChampionshipsStart Date: 3/8/2019  End Date: 3/10/2019
Boys' 16 Singles (Draw Line - 11)
32(5) Cooper Gordon d. Ajer Sher6-2; 6-3
64Ajer Sher d. Benjamin Kantor6-1; 6-2
Round Legend
F  =  Finals
PL  =  Playoff
SF  =  Semifinals
QF  =  Quarterfinals
16  =  Round of 16
32  =  Round of 32
64  =  Round of 64
128  =  Round of 128
256  =  Round of 256
RR  =  Round Robin
QQ  =  Quarterfinal Qualifier
R5  =  Round 5
5Q  =  Round 5 Qualifier
R4  =  Round 4
4Q  =  Round 4 Qualifier
R3  =  Round 3
3Q  =  Round 3 Qualifier
R2  =  Round 2
R1  =  Round 1