alexey timokhine
USTA May National Level 2Start Date: 5/19/2018  End Date: 5/22/2018
Boys' 16 Singles (Draw Line - 2)
64(1) Jack Anthrop d. alexey timokhine6-1; 6-0
 Consolation:
3QDaniel Blackman d. alexey timokhine4-2; 4-1
R2alexey timokhine d. Niklas vonHellens4-1; 4-0
R1alexey timokhine d. Maximilian Bonte
Boys' 16 Doubles (Draw Line - 17)
Q(4) Anthrop/Vakili d. Williams/timokhine6-2
16Williams/timokhine d. (6) Jesudason/Navarro
32Williams/timokhine d. Chalik/Moreno6-3
Lake Cane Level 6 ChampionshipsStart Date: 2/17/2018  End Date: 2/19/2018
Boys' 16 Singles (Draw Line - 27)
32(7) Max Lindstrom d. alexey timokhine6-2; 6-4
 Consolation:
CFalexey timokhine d. filippo marangoni6-0; 6-0
CSalexey timokhine d. Anay Patel6-2; 6-2
CQalexey timokhine d. Corrado Rusnak6-1; 6-4
R1alexey timokhine d. Kendrick Esguerra6-0; 6-2
USTA Florida Level 5 Seminole County BG 16s & G14sStart Date: 2/3/2018  End Date: 2/5/2018
Boys' 16 Singles (Draw Line - 4)
32(1) Daniel Labrador d. alexey timokhine6-1; 6-0
64alexey timokhine d. Codrin Miller7-5; 6-3
 Consolation:
R3Jeremy Friedland d. alexey timokhine
R2alexey timokhine d. (2) Andy Mackler
USTA Florida Level 3 at Lakeland BG 16 & G18Start Date: 1/13/2018  End Date: 1/16/2018
Boys' 16 Singles (Draw Line - 39)
64(6) Ben Shelton d. alexey timokhine6-0; 6-3
 Consolation:
R1Simon Ribas d. alexey timokhine
Sanlando Level 6Start Date: 12/9/2017  End Date: 12/11/2017
Boys' 16 Singles (Draw Line - 16)
QDanil Ozernoy d. (2) alexey timokhine6-4; 7-5
 Consolation:
CF(2) alexey timokhine d. Jordan Tatang6-4; 6-2
CS(2) alexey timokhine d. Christopher Nguyen6-0; 6-0
CQ(2) alexey timokhine d. Gregorio Casella7-6(7)); 6-3
Sarasota Sports Club Super Series (Level 6)Start Date: 11/25/2017  End Date: 11/27/2017
Boys' 16 Singles (Draw Line - 3)
QAdrian Pawlowski d. alexey timokhine1-6; 6-3; 10-6
 Consolation:
CFalexey timokhine d. Matthew Danielson6-4; 6-1
USTA Florida Level 3 "Bobby Curtis" Junior Sectional Doubles ChampionshipsStart Date: 10/28/2017  End Date: 10/30/2017
Boys' 14 Doubles (Draw Line - 14)
32(7) PINZON/PINZON d. Galochkin/timokhine6-4; 6-4
 Consolation:
CFMesia/Palencia d. Galochkin/timokhine6-1; 6-0
CSGalochkin/timokhine d. Escalona/Machado2-6; 6-2; 12-10
CQGalochkin/timokhine d. Bauermeister/Tomar2-6; 6-3; 10-7
R2Galochkin/timokhine d. Ling/Roseman6-3; 3-6; 11-9
R1Galochkin/timokhine d. Bennett/Ensminger6-2; 6-1
Lake Cane Fall Harvest Level 6Start Date: 10/21/2017  End Date: 10/23/2017
Boys' 16 Singles (Draw Line - 16)
F(2) alexey timokhine d. (1) Brian Beck6-3; 6-1
SF(2) alexey timokhine d. (3) ALEXANDRE MOUTRAN6-3; 6-3
Q(2) alexey timokhine d. Jose Rojas6-0; 6-1
USTA Florida Level 5 Championships at the National CampusStart Date: 8/5/2017  End Date: 8/7/2017
Boys' 14 Singles (Draw Line - 3)
16(1) Mateo Mendoza d. alexey timokhine7-6(5); 2-6; 10-5
32alexey timokhine d. Robert Beautelus7-5; 6-4
 Consolation:
CFalexey timokhine d. Jeremy Friedland6-3; 6-4
CSalexey timokhine d. (7) Corey Craig6-4; 6-3
CQalexey timokhine d. ALEXANDRE MOUTRAN6-3; 7-5
R2alexey timokhine d. Carlos Ramirez6-3; 4-6; 10-6
Round Legend
F  =  Finals
PL  =  Playoff
SF  =  Semifinals
QF  =  Quarterfinals
16  =  Round of 16
32  =  Round of 32
64  =  Round of 64
128  =  Round of 128
256  =  Round of 256
RR  =  Round Robin
QQ  =  Quarterfinal Qualifier
R5  =  Round 5
5Q  =  Round 5 Qualifier
R4  =  Round 4
4Q  =  Round 4 Qualifier
R3  =  Round 3
3Q  =  Round 3 Qualifier
R2  =  Round 2
R1  =  Round 1