Alexandra Prudente
Longfellow Wayland Girls 16 (Sat), Girls 18 (Sun) L4 Doubles Super Six Championship EventStart Date: 2/15/2020  End Date: 2/16/2020
Girls' 16 Doubles (Draw Line - 5)
F(3) Parkerson/Prudente d. (2) Poor/Swire8-6
SF(3) Parkerson/Prudente d. (1) Almy/Robbins8-1
Q(3) Parkerson/Prudente d. Calderwood/Zhang8-2
16(3) Parkerson/Prudente d. Chari/DeAgazio8-4
Girls' 18 Doubles (Draw Line - 8)
Q(3) Farhat/Singh d. Parkerson/Prudente9-7
16Parkerson/Prudente d. McPherron/Wax8-5
 Consolation:
CSParkerson/Prudente d. Citron/Reynolds8-6
CQParkerson/Prudente d. McCusker/Sun8-3
New L5 = 2019 L6, East Hartford Tournament: BG 14,18 *See Notes Below*Start Date: 2/7/2020  End Date: 2/9/2020
Girls' 18 Singles (Draw Line - 5)
QNathalie Williams d. (3) Alexandra Prudente
East Hartford Girls 16 L3 "Super Six" Championship EventStart Date: 2/1/2020  End Date: 2/2/2020
Girls' 16 Singles (Draw Line - 5)
PLAnna Nguyen d. (3) Alexandra Prudente6-0; 6-2
SFSophie Diop d. (3) Alexandra Prudente6-3; 7-5
Q(3) Alexandra Prudente d. Amelia Galin6-1; 6-3
16(3) Alexandra Prudente d. Mariana Shulman6-4; 7-5
MAC Tennis Academy Girls 16 L4 Super Six Championship EventStart Date: 12/14/2019  End Date: 12/15/2019
Girls' 16 Singles (Draw Line - 5)
QKamila Stasiowska d. (4) Alexandra Prudente6-4; 6-1
16(4) Alexandra Prudente d. Sophie Diop4-6; 6-2; 6-2
 Consolation:
CS(4) Alexandra Prudente d. Mallika Chari6-2; 6-3
CQ(4) Alexandra Prudente d. Caroline Stuhlfaut7-5; 6-1
Tennis Club of Trumbull 12,18 L6 Challenger Circuit EventStart Date: 11/29/2019  End Date: 12/1/2019
Girls' 18 Singles (Draw Line - 6)
SF(2) AHANA NAGARKATTI d. Alexandra Prudente6-3; 3-6; 10-7
QAlexandra Prudente d. Ava Steinberger6-0; 6-0
Stamford Indoor Academy Girls 16 L4 Super Six Championship EventStart Date: 11/9/2019  End Date: 11/10/2019
Girls' 16 Singles (Draw Line - 12)
QMariana Shulman d. (3) Alexandra Prudente5-0
16(3) Alexandra Prudente d. AHANA NAGARKATTI0-6; 6-2; 7-5
 Consolation:
CQAmelia Galin d. (3) Alexandra Prudente
USTA National Level 2: Columbus Day OpenStart Date: 10/12/2019  End Date: 10/14/2019
Girls' 16 Singles (Draw Line - 25)
32Valeria Centeno d. Alexandra Prudente6-2; 6-1
 Consolation:
R1Nika Vesely d. Alexandra Prudente6-2; 6-1
Girls' 16 Doubles (Draw Line - 3)
16Makela/Wang d. Prudente/Wu8-5
USTA National Level 3 TournamentStart Date: 9/21/2019  End Date: 9/23/2019
Girls' 16 Singles (Draw Line - 21)
16(4) Tatum Evans d. Alexandra Prudente7-6(5); 6-1
32Alexandra Prudente d. Mia Thomann7-5; 6-7(3); 10-3
 Consolation:
R2Lulu Wu d. Alexandra Prudente4-1; 4-1
Girls' 16 Doubles (Draw Line - 10)
16McCarty/ZHOU d. Prudente/Swire8-5
East Hartford 18 L6 Challenger Circuit EventStart Date: 9/13/2019  End Date: 9/15/2019
Girls' 18 Singles (Draw Line - 4)
FAlexandra Prudente d. (2) Isabella DeAgazio6-2; 3-6; 10-2
SFAlexandra Prudente d. (1) Caitlin Sze6-1; 6-3
QAlexandra Prudente d. Kathryn Burton6-0; 6-1
USTA Girls' 16 National Clay Court ChampionshipsStart Date: 7/14/2019  End Date: 7/21/2019
Girls' 16 Singles (Draw Line - 134)
256Marissa Pennings d. Alexandra Prudente6-4; 6-2
 Consolation:
R2(17) Anna Neyestani d. Alexandra Prudente6-3; 6-0
Girls' 16 Doubles (Draw Line - 97)
64(31) McPherron/Poor d. Buckhout/Prudente6-2; 6-4
128Buckhout/Prudente d. Metcalf/Sobieski6-3; 7-5
USTA National Level 3 at MTC Girls 16s - July 6-8Start Date: 7/6/2019  End Date: 7/8/2019
Girls' 16 Singles (Draw Line - 19)
SF(6) Alice Xu d. Alexandra Prudente6-0; 6-1
QAlexandra Prudente d. Alana Kerner6-4; 2-6; 1-0(10-8)
16Alexandra Prudente d. Michelle Martinkov6-2; 6-1
32Alexandra Prudente d. (7) Mya Byrd6-1; 6-1
 Consolation:
PL(5) Rose Hayes d. Alexandra Prudente4-6; 6-1; 1-0(10-6)
Girls' 16 Doubles (Draw Line - 11)
16(3) Byrd/Xu d. Miller/Prudente8-4
USTA National Level 2 TournamentStart Date: 6/29/2019  End Date: 7/2/2019
Girls' 16 Singles (Draw Line - 24)
32(9) Reagan Welch d. Alexandra Prudente7-5; 6-1
64Alexandra Prudente d. Sarah Fazlagic6-1; 6-1
 Consolation:
R2(9) Siri Kongara d. Alexandra Prudente6-1; 6-2
Girls' 16 Doubles (Draw Line - 17)
16Dermody/Joksimovic d. Prudente/Wachtel8-6
32Prudente/Wachtel d. Annapantula/Bowers
USTA New England 12,14,16,18 L3 Super Six Sectional ChampionshipsStart Date: 6/22/2019  End Date: 6/26/2019
Girls' 16 Singles (Draw Line - 17)
Q(4) Sahana Raman d. Alexandra Prudente6-2; 2-6; 7-6(8)
16Alexandra Prudente d. (6) Julia DeLuca6-3; 6-1
32Alexandra Prudente d. Madeline Omicioli7-5; 6-3
 Consolation:
PL-SEmily Parkerson d. Alexandra Prudente6-3; 7-5
USTA National Level 3 presented by SolincoStart Date: 5/4/2019  End Date: 5/6/2019
Girls' 16 Singles (Draw Line - 6)
32(5) Lucinda Gatsiounis d. Alexandra Prudente6-3; 6-1
 Consolation:
R1Katie Ferguson d. Alexandra Prudente6-3; 6-4
Girls' 16 Doubles (Draw Line - 9)
PLBates/Kim d. Prudente/Wachtel8-5
SF(2) Wolfe/Yun-Thayer d. Prudente/Wachtel8-2
QPrudente/Wachtel d. (3) Badulescu/Gavino8-5
16Prudente/Wachtel d. Hopkey/Sexton8-5
Longfellow New Hampshire 12,14,18 L6 Challenger Circuit EventStart Date: 4/26/2019  End Date: 4/28/2019
Girls' 18 Singles (Draw Line - 2)
FSophia Wax d. Alexandra Prudente6-1; 6-3
SFAlexandra Prudente d. Tamsin Connerly6-2; 6-2
QAlexandra Prudente d. (1) Alexandra Coleman
Longfellow New Hampshire 12,16 (Sat) & 14,18 (Sun) L6 Round Robin Doubles Challenger Circuit EventStart Date: 4/20/2019  End Date: 4/21/2019
Girls' 16 Doubles (Draw Line - 0)
R3Nelluri/Siryk d. Farhat/Prudente
R2Zilora/o'brien d. Farhat/Prudente
R1Citron/Galin d. Farhat/Prudente6-1
Longfellow 16 L5 Championship Circuit EventStart Date: 4/12/2019  End Date: 4/14/2019
Girls' 16 Singles (Draw Line - 1)
F(1) Alexandra Prudente d. Mariana Shulman7-5; 6-0
SF(1) Alexandra Prudente d. Oziera Ahmad6-3; 6-0
Q(1) Alexandra Prudente d. Amelia Galin6-1; 6-2
16(1) Alexandra Prudente d. Nikila Surapaneni6-0; 6-1
Round Legend
F  =  Finals
PL  =  Playoff
SF  =  Semifinals
QF  =  Quarterfinals
16  =  Round of 16
32  =  Round of 32
64  =  Round of 64
128  =  Round of 128
256  =  Round of 256
RR  =  Round Robin
QQ  =  Quarterfinal Qualifier
R5  =  Round 5
5Q  =  Round 5 Qualifier
R4  =  Round 4
4Q  =  Round 4 Qualifier
R3  =  Round 3
3Q  =  Round 3 Qualifier
R2  =  Round 2
R1  =  Round 1