Claire Gu
L5 Closed USTA IA BG 12-18s // Thrive Tennis Academy @ Genesis Health ClubStart Date: 3/6/2020  End Date: 3/8/2020
Girls' 18 Singles (Draw Line - 1)
F(2) Arunadee Fernando d. (1) Claire Gu7-6(0); 6-3
SF(1) Claire Gu d. Caitlyn Hanulikova6-2; 6-2
Q(1) Claire Gu d. (5) Kayla Nutt6-3; 6-0
16(1) Claire Gu d. Georgia Nissen6-0; 6-1
Girls' 18 Doubles (Draw Line - 1)
F(2) Petersen/Peterson d. (1) Fernando/Gu
SF(1) Fernando/Gu d. Kirschner/Ordinteva8-0
Q(1) Fernando/Gu d. Klein/Szalay8-3
L4 USTA MV G16 #1Start Date: 1/18/2020  End Date: 1/20/2020
Girls' 16 Singles (Draw Line - 23)
32(3) Elizabeth Choate d. Claire Gu6-4; 6-4
 Consolation:
CQEmily Chiasson d. Claire Gu4-2; 4-2
R2Claire Gu d. (4) Caitlin Flower1-4; 5-4(6); 1-0(2)
R1Claire Gu d. Maddie Shelley5-4(7); 4-2
USTA IA BG12-18 Closed District Championships #4 // Klotz Winter Jr Open (MV Level 4)Start Date: 12/13/2019  End Date: 12/15/2019
Girls' 18 Singles (Draw Line - 12)
F(1) Tanya Fan d. (4) Claire Gu6-3; 6-2
SF(4) Claire Gu d. (2) Arunadee Fernando3-6; 6-4; 10-4
Q(4) Claire Gu d. Ava Petersen6-1; 6-3
Girls' 18 Doubles (Draw Line - 1)
F(1) Chleborad/Gu d. (2) Hanulikova/Petersen8-6
USTA MV G18 Futures #4Start Date: 12/7/2019  End Date: 12/9/2019
Girls' 18 Singles (Draw Line - 22)
16(3) Tanya Fan d. Claire Gu6-0; 6-2
32Claire Gu d. Valerie Doherty6-1; 6-1
 Consolation:
CQ(6) Allison Wilcox d. Claire Gu
R2Claire Gu d. Olivia Kurzban6-2; 6-3
Girls' 18 Doubles (Draw Line - 10)
QCastaner/Vanpelt d. Gu/Plachy9-7
16Gu/Plachy d. Doherty/Kading8-1
USTA IA BG12-18 Closed District Championships #3 // Midlands Jr - OB GYN Associates (MV Level 4)Start Date: 8/9/2019  End Date: 8/11/2019
Girls' 18 Singles (Draw Line - 16)
F(1) Yana Gaskell d. (2) Claire Gu7-5; 7-6(3)
SF(2) Claire Gu d. Allison Szalay6-3; 6-3
Q(2) Claire Gu d. Emma Lassen6-0; 6-0
Girls' 18 Doubles (Draw Line - 4)
F(1) Gaskell/Peterson d. (2) Gu/Szalay8-1
SF(2) Gu/Szalay d. Bernard/Wieland8-0
Mixed 18 Doubles (Draw Line - 13)
FEcklund/Gu d. Chackalackal/DeYoung6-3
SFEcklund/Gu d. Dolphin/Szalay6-4
QEcklund/Gu d. Zylstra/Zylstra6-2
16Ecklund/Gu d. Horstmann/Kock6-2
USTA IA BG12-18 Open District Championships #2 // Baird Iowa Open Juniors (MV Level 4)Start Date: 7/19/2019  End Date: 7/21/2019
Girls' 18 Singles (Draw Line - 3)
F(2) Arunadee Fernando d. Claire Gu6-3; 2-6; 10-3
SFClaire Gu d. Kaylyn Chleborad4-6; 6-1; 10-4
QClaire Gu d. (1) Kayla Nutt6-0; 6-2
USTA MV BG16-18 Futures #2Start Date: 7/13/2019  End Date: 7/15/2019
Girls' 16 Singles (Draw Line - 1)
16Laura Finnie d. (1) Claire Gu6-4; 6-1
 Consolation:
CF(1) Claire Gu d. Ivy Wilson6-2; 6-2
CS(1) Claire Gu d. Kathryn Zylstra6-3; 6-2
CQ(1) Claire Gu d. bridget epstein6-3; 6-2
R2(1) Claire Gu d. tennyson kronfeld
Girls' 16 Doubles (Draw Line - 7)
SFMcLellan/McLellan d. Gu/Lin8-6
QGu/Lin d. (2) Baillos/McGee9-8(1)
USTA NE BG 12-18 WOODS OPEN DISTRICT CHAMPIONSHIPS #1 (MV LEVEL 4)Start Date: 6/28/2019  End Date: 6/30/2019
Girls' 16 Singles (Draw Line - 1)
F(1) Claire Gu d. Meena Satpathy6-3; 6-3
SF(1) Claire Gu d. (4) Kathryn Zylstra8-1
Q(1) Claire Gu d. Miyako Coffey8-5
16(1) Claire Gu d. Suzanna McLellan6-2; 6-0
Girls' 16 Doubles (Draw Line - 1)
FMcLellan/McLellan d. (1) Gu/Szalay8-2
SF(1) Gu/Szalay d. Klein/Valverde8-4
USTA MV BG12-18 Super #2Start Date: 6/7/2019  End Date: 6/11/2019
Girls' 16 Singles (Draw Line - 19)
32(6) Katie Ferguson d. Claire Gu6-1; 6-2
 Consolation:
R1Jade Koziol d. Claire Gu6-2; 6-2
Girls' 16 Doubles (Draw Line - 3)
16Rosenberger/Walther d. Gu/McLellan8-2
USTA National Level 2 TournamentStart Date: 5/18/2019  End Date: 5/21/2019
Girls' 16 Singles (Draw Line - 16)
64Mary Victoria Young d. Claire Gu6-3; 6-1
 Consolation:
R2Natalie Osiecki d. Claire Gu6-1; 6-0
R1Claire Gu d. Autumn Rabjohns6-0; 3-6; 10-8
Girls' 16 Doubles (Draw Line - 10)
32(3) Foshee/TANKIMOVICH d. Ferguson/Gu8-2
Round Legend
F  =  Finals
PL  =  Playoff
SF  =  Semifinals
QF  =  Quarterfinals
16  =  Round of 16
32  =  Round of 32
64  =  Round of 64
128  =  Round of 128
256  =  Round of 256
RR  =  Round Robin
QQ  =  Quarterfinal Qualifier
R5  =  Round 5
5Q  =  Round 5 Qualifier
R4  =  Round 4
4Q  =  Round 4 Qualifier
R3  =  Round 3
3Q  =  Round 3 Qualifier
R2  =  Round 2
R1  =  Round 1