A Filer
USTA National Level 2 TournamentStart Date: 5/18/2019  End Date: 5/20/2019
Boys' 12 Singles (Draw Line - 1)
F(3) Kase Schinnerer d. (1) A Filer4-6; 6-2; 10-7
SF(1) A Filer d. (4) Andrew Ena6-2; 7-6(6)
Q(1) A Filer d. Eli Dieveney6-1; 6-3
16(1) A Filer d. Andrew Vincler6-1; 6-0
32(1) A Filer d. Caden Che6-1; 6-0
Boys' 12 Doubles (Draw Line - 16)
PL(1) Ena/Idnani d. (2) Filer/Patrick8-1
SF(4) Ackerman/Nwaozuzu d. (2) Filer/Patrick8-5
Q(2) Filer/Patrick d. Balthazor/Sharygin
16(2) Filer/Patrick d. Arora/Shaya8-4
USTA Midwest Level 3Start Date: 4/6/2019  End Date: 4/7/2019
Boys' 14 Singles (Draw Line - 1)
F(1) A Filer d. (2) Edward Wang7-5; 6-3
SF(1) A Filer d. (3) Isaac Flanery4-6; 6-3; 10-4
Q(1) A Filer d. (7) Kyle McNally6-2; 6-3
16(1) A Filer d. Sachiv Kumar6-0; 6-1
32(1) A Filer d. brandon Carpico6-3; 6-2
USTA National Championships - Easter BowlStart Date: 3/23/2019  End Date: 3/30/2019
Boys' 12 Singles (Draw Line - 9)
16(9) Vincent Yang d. (5) A Filer6-1; 6-4
32(5) A Filer d. Nav Dayal6-0; 6-0
64(5) A Filer d. Woodson McMillin6-4; 6-0
 Consolation:
R3William Luke d. (5) A Filer6-1; 6-2
Boys' 12 Doubles (Draw Line - 11)
32Mayew/Sparks d. Filer/Gaskell6-4; 6-2
USTA Midwest Level 2 (Formerly Level 3)Start Date: 2/23/2019  End Date: 2/24/2019
Boys' 14 Singles (Draw Line - 5)
16Edward Wang d. (8) A Filer3-6; 7-5; 10-6
32(8) A Filer d. Corwin Kim6-4; 6-0
 Consolation:
R2Mattia Akcan d. (8) A Filer2-6; 6-0; 10-7
USTA National Level 2 TournamentStart Date: 2/16/2019  End Date: 2/18/2019
Boys' 12 Singles (Draw Line - 32)
Q(6) Blake Hilsen d. (2) A Filer7-5; 6-3
16(2) A Filer d. Marcel Latak6-0; 6-1
32(2) A Filer d. Ronan O'Dwyer6-1; 6-2
 Consolation:
PL-S(2) A Filer d. Joshua Lamm-Bocharov7-5; 6-4
PL-F(1) Maxwell Exsted d. (2) A Filer6-2; 1-6; 10-4
Boys' 12 Doubles (Draw Line - 6)
16(3) Huang/Idnani d. Filer/Gaskell8-7
USTA Midwest Level 2 (Formerly Level 3)Start Date: 1/19/2019  End Date: 1/20/2019
Boys' 14 Singles (Draw Line - 5)
PL(3) Dylan Long d. (7) A Filer6-0; 6-2
SF(4) Jai Vallurupalli d. (7) A Filer6-1; 6-3
Q(7) A Filer d. Ninad Raut6-4; 6-2
16(7) A Filer d. William Secord7-5; 6-3
32(7) A Filer d. Vincent Yin6-2; 6-1
USTA Midwest Level 1 ChampionshipsStart Date: 1/12/2019  End Date: 1/14/2019
Boys' 12 Singles (Draw Line - 1)
F(1) A Filer d. (3) Chika Nwaozuzu6-1; 6-2
SF(1) A Filer d. (4) Christopher Ackerman6-1; 6-0
Q(1) A Filer d. (6) Nolan Balthazor6-0; 6-1
16(1) A Filer d. (9) Nolan Shaub6-0; 6-1
32(1) A Filer d. UDAIJOT SANGHA6-0; 6-1
64(1) A Filer d. Richard Zhang6-0; 6-1
57th Junior Orange Bowl InternationalStart Date: 12/9/2018  End Date: 12/18/2018
Boys' 12 main (Draw Line - 51)
64(5) Quang Duong d. A Filer6-1; 6-1
128A Filer d. Joseph Hobbs6-3; 6-3
 Consolation:
R2Junghun Seo d. A Filer5-7; 6-1; 10-4
Fighting Irish Winter Slam MW Section Level 4, NIN District Level 3Start Date: 11/30/2018  End Date: 12/2/2018
Boys' 16 Singles (Draw Line - 6)
F(2) Kush Anand d. A Filer6-1; 6-1
SFA Filer d. (4) Aidan Sucharetza6-0; 6-0
QA Filer d. (1) Will Thurin4-6; 7-5; 1-0(5)
16A Filer d. Cole Shifferly6-2; 6-2
32A Filer d. (8) Joshua Jackson6-0; 6-1
USTA Boys' 12 National Indoor ChampionshipsStart Date: 11/23/2018  End Date: 11/26/2018
Boys' 12 Singles (Draw Line - 64)
32Nicolas Iantosca d. (2) A Filer6-4; 2-6; 10-8
64(2) A Filer d. Cole Oberg6-0; 6-0
 Consolation:
R3Kenneth Chan d. (2) A Filer6-2; 6-3
R2(2) A Filer d. Callum Markowitz2-6; 6-1; 10-5
Boys' 12 Doubles (Draw Line - 4)
16(1) Razeghi/Woestendick d. Filer/Kreynes6-2
32Filer/Kreynes d. Kennedy/Markowitz7-5
USTA Midwest Level 1Start Date: 11/3/2018  End Date: 11/5/2018
Boys' 14 Singles (Draw Line - 49)
32(12) Deven Carse d. A Filer7-5; 4-6; 6-2
64A Filer d. Corwin Kim6-2; 6-0
 Consolation:
3QEdward Wang d. A Filer6-2; 6-3
R2A Filer d. Ethan Paik6-7(4); 6-4; 1-0(6)
USTA Midwest Level 3Start Date: 10/20/2018  End Date: 10/21/2018
Boys' 14 Singles (Draw Line - 9)
PL(2) Piotr Andrzejewski d. (4) A Filer6-4; 6-0
SF(1) Anthony Shalakov d. (4) A Filer6-1; 6-3
Q(4) A Filer d. (5) Nikita Filin
16(4) A Filer d. Ervin Perkowski6-2; 6-1
32(4) A Filer d. Reese Knoderer7-5; 6-1
OAK BROOK TENNIS CENTER FALL II JUNIOR OPEN - LEVEL 4Start Date: 10/5/2018  End Date: 10/7/2018
Boys' 14 Singles (Draw Line - 1)
F(1) A Filer d. (2) Vincent Yin6-4; 6-3
SF(1) A Filer d. (3) Mason Taitler6-1; 6-0
Q(1) A Filer d. Jash Kadakia6-0; 6-0
16(1) A Filer d. David Kaminski6-0; 6-0
USTA National Level 3 TournamentStart Date: 9/22/2018  End Date: 9/24/2018
Boys' 14 Singles (Draw Line - 13)
16Anthony Shalakov d. (6) A Filer6-0; 6-1
32(6) A Filer d. Nicholas Roddy6-2; 6-0
 Consolation:
R2SOHAM PRADHAN d. (6) A Filer6-2; 6-1
Boys' 14 Doubles (Draw Line - 6)
16(3) Gadiraju/Kuriyama d. Filer/Solarewicz8-2
 Consolation:
R1Klein/Raut d. Filer/Solarewicz8-6
USTA Midwest Level 3Start Date: 9/1/2018  End Date: 9/3/2018
Boys' 14 Singles (Draw Line - 0)
Q(7) Kenneth Chan d. (3) A Filer6-2; 6-2
16(3) A Filer d. (12) Reese Knoderer6-3; 2-6; 10-5
32(3) A Filer d. Ethan Portnoy6-4; 6-0
64(3) A Filer d. Saahil Javeri6-3; 6-1
Boys' 14 Doubles (Draw Line - 12)
SF(1) Carse/Lipari d. Braun/Filer6-4
QBraun/Filer d. (7) Hackney/Wells6-4
16Braun/Filer d. (3) Belconis/McHugh6-4
32Braun/Filer d. Andea/Anderson6-1
Boys' 14 Singles Gold (Draw Line - 4)
SFAnthony Shalakov d. A Filer4-1; 4-3(4)
Five Seasons Burr Ridge August Open - Level 4Start Date: 8/24/2018  End Date: 8/26/2018
Boys' 14 Singles (Draw Line - 12)
F(4) A Filer d. (3) Mason Mazzone6-2; 6-0
SF(4) A Filer d. Alexander Kotarski6-0; 6-0
Q(4) A Filer d. Daniel Rabinovich6-0; 6-0
USTA Boys' 14 and Boys' 12 National ChampionshipsStart Date: 8/4/2018  End Date: 8/11/2018
Boys' 12 Singles (Draw Line - 0)
16(4) Alexander Frusina d. (12) A Filer1-6; 6-1; 6-3
32(12) A Filer d. (17) Blake Hilsen6-3; 6-3
64(12) A Filer d. Ibrahim Carrington6-4; 6-2
128(12) A Filer d. Aviv Cohen6-1; 6-1
Boys' 12 Doubles (Draw Line - 15)
16(7) Kennedy/Rundle d. Filer/Wang6-0; 6-4
32Filer/Wang d. (9) Semler/Yu5-7; 6-3; 1-0(6)
64Filer/Wang d. Barrett/Hoffmann6-1; 6-0
Boys' 12 Singles SILVER Draw (Draw Line - 6)
FA Filer d. Mikkel Zinder7-5; 6-2
SFA Filer d. Siddharth Moturi6-1; 6-1
QA Filer d. Rohan Belday6-3; 6-2
USTA Boys' 12 National Clay Court ChampionshipsStart Date: 7/16/2018  End Date: 7/22/2018
Boys' 12 Singles (Draw Line - 0)
32(29) Siddharth Moturi d. (15) A Filer6-4; 6-0
64(15) A Filer d. Chika Nwaozuzu2-6; 6-0; 6-0
128(15) A Filer d. Arin Pallegar6-1; 6-2
Q-NE(8) Piotr Andrzejewski d. (15) A Filer6-3; 6-1
1-NE(15) A Filer d. (25) Nikita Filin7-6(1); 7-5
Boys' 12 Doubles (Draw Line - 19)
64Braun/Nwaozuzu d. Feies/Filer0-6; 6-4; 1-0(5)
USTA National Level 2 TournamentStart Date: 6/30/2018  End Date: 7/2/2018
Boys' 12 Singles (Draw Line - 9)
F(4) A Filer d. (3) Nikita Filin6-3; 2-6; 11-9
SF(4) A Filer d. (7) Edward Wang7-5; 6-2
Q(4) A Filer d. (5) Andrew Spurck4-6; 6-1; 11-9
16(4) A Filer d. Andrew Andea6-1; 6-1
32(4) A Filer d. Rishi Dore6-1; 6-0
Boys' 12 Doubles (Draw Line - 10)
PL(4) Morris/Patrick d. Filer/Wang7-5
SF(2) Filin/Galligan d. Filer/Wang6-3
QFiler/Wang d. (3) Portnoy/Secord6-4
16Filer/Wang d. Andea/Balthazor7-6(3)
USTA Midwest Level 1 Closed ChampionshipsStart Date: 6/23/2018  End Date: 6/28/2018
Boys' 12 Singles (Draw Line - 33)
PL(3) A Filer d. (4) Nikita Filin6-4; 6-4
SF(1) Dylan Long d. (3) A Filer7-5; 6-3
Q(3) A Filer d. (8) Chika Nwaozuzu7-6(3); 6-2
16(3) A Filer d. (13) Ethan Portnoy6-7(4); 6-1; 6-0
32(3) A Filer d. (22) Dean Atway6-2; 6-1
64(3) A Filer d. Ty Schneider6-0; 6-0
128(3) A Filer d. Max Williams6-0; 6-1
Boys' 12 Doubles (Draw Line - 1)
16(10) Balthazor/Sharygin d. (1) Filer/Secord9-7
32(1) Filer/Secord d. Garcia Argibay/Schloegel8-3
NIN Midwest Qualifier, MW Section Level 3, NIN District Level 1Start Date: 6/2/2018  End Date: 6/6/2018
Boys' 12 Singles (Draw Line - 1)
F(1) A Filer d. Stephen Meier6-2; 6-1
SF(1) A Filer d. Luke Blumentritt6-1; 6-0
Q(1) A Filer d. Jake Westberry6-0; 6-0
Round Legend
F  =  Finals
PL  =  Playoff
SF  =  Semifinals
QF  =  Quarterfinals
16  =  Round of 16
32  =  Round of 32
64  =  Round of 64
128  =  Round of 128
256  =  Round of 256
RR  =  Round Robin
QQ  =  Quarterfinal Qualifier
R5  =  Round 5
5Q  =  Round 5 Qualifier
R4  =  Round 4
4Q  =  Round 4 Qualifier
R3  =  Round 3
3Q  =  Round 3 Qualifier
R2  =  Round 2
R1  =  Round 1